Rozhodli ste sa, že nebudete utrácať za tlač v špecializovaných tlačiarňach, ale že si radšej budete tlačiť fotografie sami doma? V tom prípade si určite urobte pár minút času na nasledujúce riadky. Poradíme vám, ako vybrať papier, ktorý bude pre váš typ tlače ten najvhodnejší. Nesprávne vybraný fotopapier by vám totiž mohol tlač nepríjemne predražiť.

Čo je pri výbere fotopapiera dôležité?

Tou úplne najzákladnejšou vecou, ktorú musíte v prípade tlače fotografií skúmať, je typ vašej tlačiarne. Podľa toho, či je atramentová, alebo laserová, vyberte si fotopapier do atramentových tlačiarní, alebo fotopapier do laserových tlačiarní. Toto je naozaj veľmi dôležité. Rôzna technológia tlače má rozdielne nároky na vlastnosti, ktorými by mal fotopapier disponovať.

Ďalším základným pravidlom je dať si pozor na formát fotopapiera. Aj tu záleží na tom, akú máte tlačiareň. Väčšina z nás má doma tlačiarne na formát A4. Preto aj formát fotopapiera musí byť taký. Ak však máte tlačiareň ktorá je schopná vytlačiť iné formáty, skontrolujte si, či ste si vybrali ten správny.

Na čo si dať ešte pozor?

Skontrolujte si tiež to,  akú gramáž má vami kupovaný fotopapier. Fotopapier by mal mať minimálnu gramáž 90 g/m2, ale tie najťažšie môžu vážiť až 280 g/m2 aj viac. Platí, že čím ťažší papier, tým lepšie. Fotky sú totiž pevnejšie a tým pádom sú odolnejšie.

Podľa toho, aké fotografie preferujete, či matné, alebo lesklé, si vyberajte typ podložky alebo inak povedané povrch fotopapiera. Výber sa v dnešnej dobe neobmedzuje už len na matný, či lesklý papier. Vyberať si môžete aj medzi pololesklým, vysoko lesklým, alebo napr. fotopapierom s označením glacier. Čo to znamená? Ide o typ povrchu, ktorý eliminuje odrazy svetla a tým prináša vysokú kvalitu výtlačkov.

Ako zaobchádzať s fotopapierom?

Skladovanie aj manipulácia s fotopapierom by mala odpovedať jemnosti daného materiálu. Samozrejmosťou je chrániť fotopapier pred vlhkosťou a vodou či inými tekutinami.

V prípade manipulácie s papierom ho v žiadnom prípade nijako neohýbajte, neprehýbajte ani nekrčte. Vzniklo by totiž na ňom nežiadúce vrásnenie, ktoré by fotografie deformovalo. S výsledkom by ste tak určite neboli spokojní.

Vybrať fotopapier nie je žiadna veda. Vždy si spomeňte na základné pravidlo, vyberať podľa typu vašej tlačiarne. Všetko ostatné už viac menej záleží na vašich preferenciách.
Top články z News.sk

Partneri

Hliníkové vchodové dvere Vás nikdy nesklamú

Široký výber kvalitných odpudzovačov za bezkonkurenčné ceny nájdete na odpudzovace.sk

Najlepšie domáce meteostanice

Detské komody skvele doplnia detskú izbu.

Potrebujete v domácnosti regulovať svetlo a mať dostatok súkromia? Skvelým riešením je tieniaca technika značky K-system!