Zistili ste pred dovolenkou, že potrebujete strešný box? Ako ho vybrať

Vaša rodina sa rozrástla a zrazu ste zistili, že nedokážete batožinu zbaliť len do kufra vozidla. Zostáva už len pár dní do dovolenky a vy horúčkovito rozmýšľate, ako tento problém vyriešiť. Nemusíte veľmi premýšľať. Dovolenka vlastným vozidlom má výhodu v tom, že môžete na strechu umiestniť nosič a na nosič strešný box. Vybrať strešný box nie je zložité. Poradíme vám, akými parametrami sa pri výbere nosiča riadiť.

Pri výbere strešného boxu prihliadajte na vlastnosti vášho vozidla

Vyberať strešné boxy znamená sa rozhodnúť pre taký typ, ktorý bude kompatibilný s vašim automobilom. Preverte si rozmery strechy, rozmery hagusov, na ktoré sa box pripevňuje a tiež maximálne zaťaženie vozidla i pneumatík. Obozretní buďte hlavne v prípade, keď potrebujete na dovolenku okrem boxu prevážať aj športové potreby. Nosiče bicyklov na ťažné síce nezaťažia až tak veľmi vozidlo, ale zabrať dostane motor. Okrem nosnosti je dôležité, aby box neprečnieval cez strechu, nebránil vám vo výhľade alebo neblokoval prístup do kufra vozidla.

Strešný box sa musí jednoducho inštalovať a otvárať

Jednu cestu na dovolenku zvládnete aj s boxom, ktorý sa na priečniky montuje pomocou T alebo U drážok. Ak však rátate s častejšou montážou, zvoľte radšej boxy s rýhloupínacím systémom. Strešné boxy sa otvárajú rôznymi spôsobmi. Väčšie strešné boxy by sa mali dať otvárať do oboch strán, aby ste komfortne dočiahli na batožinu umiestnenú v strede boxu alebo nemali problémy vybrať z boxu športový kočiar. Menšie je možné otvárať len z jednej strany a niekedy zo zadnej časti. Nemusíte sa obávať, že by ste museli celý čas držať otvorenú časť boxu. Na fixáciu slúžia vzpery, ktoré sú tiež veľkou pomocou pri samotnom otváraní. Takmer všetky nové modely strešných boxov disponujú centrálnym uzamykaním, takže nehrozí riziko otvorenia boxu počas cesty.

Ktorý strešný box dlhšie vydrží? Pozor na materiál

Životnosť strešného boxu závisí od materiálu, z ktorého je vyrobený. Najpevnejší je ABS plast. Ten odolá aj väčšiemu zaťaženiu, a preto sa využíva hlavne na výrobu dna boxu. Vrchné časti boxu sú ošetrené termo úpravou. Termo plast odoláva slnečnému žiareniu, je farebne stály a bráni praskaniu povrchu. Posledným parametrom, na ktorý vás chceme upozorniť, je tvar boxu. Aerodynamické tvary vám dokážu ušetriť nejedno euro na palive, pretože takéto boxy lepšie zvládajú odpor vzduchu pri vyšších rýchlostiach. Znížiť spotrebu vám pomôže tiež plynulá a pomalšia jazda.

 

 

 

Tags: ,
Top články z News.sk

Partneri

Hliníkové vchodové dvere Vás nikdy nesklamú

Široký výber kvalitných odpudzovačov za bezkonkurenčné ceny nájdete na odpudzovace.sk

Najlepšie domáce meteostanice

Detské komody skvele doplnia detskú izbu.

Potrebujete v domácnosti regulovať svetlo a mať dostatok súkromia? Skvelým riešením je tieniaca technika značky K-system!