Tipy na efektívne umývanie okien

Upratovanie v domácnostiach patrí medzi tie najbežnejšie činnosti. Či už je to vysávanie, pranie alebo žehlenie. Avšak umývanie okien je jednou z činností, ktorá býva často podceňovaná. Väčšinou ju odkladáme ako to najhoršie nakoniec, pretože ju takmer nikto nemá v obľube.

Umývanie okien so sebou nesie bolesť v kríži, z večných neodstrániteľných šmúh strácame trpezlivosť, až nakoniec frustrovane odhodíme handry a povieme si, že to dokončíme radšej zajtra, inokedy.

V skutočnosti však na to existuje veľmi jednoduché riešenie. Prinášame vám niekoľko užitočných rád a tipov na efektívne umývanie okien, aby ste už nikdy nemuseli zažívať nepríjemné pocity a možno si umývanie okien aj sami obľúbite!

Príprava je dôležitá

Predtým, ako sa pustíte do tejto činnosti, skontrolujte si, či máte všetky potrebné veci na umývanie okien, aby ste to zbytočne nemuseli odkladať len kvôli tomu, že budete musieť odbehnúť do obchodu pre potrebné prípravky.

Upracte si okolie

Skôr, ako začnete so samotným umývaním okien, je potrebné, aby ste si odpratali všetky veci, ktoré máte okolo. Dajte z parapiet preč kvetináče s kvetmi, či inými vecami. Ak máte domácnosť zariadenú v nejakom štýle a nechcete, aby ste si z jeho doplnkov pri umývaní okien niečo zničili, dôkladne poodkladajte všetky veci na bok. Snažte sa, aby váš priestor bol čo najmenej zahltený rôznymi vecami.

Tip: Viete ako si zariadiť domácnosť v škandinávskom štýle?

Umyte najskôr okolie okien

Poutierajte prach z parapiet, žalúzia, vyčistite rámy okna. Na tieto veci sa často zabúda a potom vznikajú len ďalšie nečistoty. Skúste odmontovať aj okenné doplnky, aby ste mali voľný prístup k samotnému sklu.

Zložte záclony a závesy a rovno ich hoďte do práčky. Pretože čisté a voňavé záclony nesmú chýbať, ak chcete, aby bol konečný efekt práce dokonalý.

Tip: Viete ako oprať záclony tak, aby boli žiarivo biele?

Najskôr umyť, potom leštiť

Dôležitým krokom je, aby ste si najskôr len zhruba umyli okno. Zoberte si nejakú staršiu handričku, čistou vodou zotrite z okien prach a nečistoty. Až po tomto kroku sa môžete pustiť do samotného kvalitného umývania a leštenia.

Vedro a handra

Nachystajte si väčšie vedro, aby ste nemuseli chodiť každú chvíľu vymieňať vodu kvôli malej nádobe. Napustite si doň vodu, ktorá by nemala byť príliš horúca, ale len tak akurát teplá. Následne do nej nalejte primerané množstvo prípravku na umývanie okien a môže sa začať!

Technika umývania

Po tom, ako budete mať vyčistené okolie okien, na handričku z mikrovlákna či nejakej vhodnej špongie naneste pripravenú zmes vody a prípravku s penou. Mali by ste postupovať jedným smerom, nie zo strany na stranu.

Leštenie

Ak máte k dispozícii gumovú stierku, tak práve pomocou nej si najlepšie vyleštíte okná. Vodu z okien odstraňujte pohybom horizontálnym. Stierkou postupujte od jedného rámu k druhému. Jemne pritláčajte a stierku neodsúvajte od povrchu, aby sa vám nevytvorili šmuhy. Po každom stere si časť stierky poriadne pretrite handričkou, aby sa na ňu nelepili nečistoty.

Kuchynské okno umyte ako posledné

Práca v kuchyni sa spája aj s istým druhom neporiadku. Či už je to pri mixovaní nejakých surovín, pečení alebo varení, okno, ktoré je v kuchyni väčšinou stretne najviac nečistôt. Práve preto ho odporúčame vyčistiť ako posledné, aby ste si neporiadok z neho nepreniesli aj na ďalšie okná. Kuchyňa je zároveň aj akýmsi “srdcom domova”, preto by mala pôsobiť, čo najviac reprezentatívne.

Inšpirácia: Poznáte tipy pre rekonštrukciu kuchyne?

Okolie

Potom, ako budete mať všetko hotové, nezabudnite aj na okolie. Aby samotné okná lepšie vynikali, je vhodné k nim pridať opraté voňavé záclony.

So záclonami úzko súvisia aj koľajnicové systémy, ktoré dodajú ešte lepší a luxusnejší vzhľad vašim oknám. Nezabudnite ani na nich, prípadne na klasické garniže, utrieť prach a nečistoty. Nechcete predsa, aby sa žiarivo biele záclony ušpinili hneď pri vešení.

Najväčšie chyby pri čistení okien

1. Neumývajte okná počas horúceho dňa

Najčastejšou chybou, ktorej sa väčšina ľudí dopúšťa, je umývanie okien počas letných horúcich dní. Spojenie prudkého slnka a čerstvo umytého okna sú priam príťažlivou silou pre vytvorenie nežiadúcich šmúh.

Pokiaľ sa im chcete vyhnúť, odporúčame, aby ste si zvolili vhodnejší čas na túto činnosť. Ideálne je skoré ráno alebo podvečer, keď slnko nesvieti tak intenzívne. Pozor si však dajte aj na daždivé počasie, ktoré by vám len zbytočne pokazilo vašu snahu o čisté okná.

2. Najskôr vnútorná strana až potom vonkajšia

Dôkladne umyte najskôr vnútorné časti okien, až potom sa presuňte k tým vonkajším. Na tých sa drží oveľa viac nečistôt, ktoré by ste si zbytočne rozniesli po ostatných oknách.

3. Staré noviny

Naše babičky a možno aj mamičky neumývali okná inak, ako s pomocou novín. Niektorí na ne nedajú dopustiť, no väčšina odborníkov sa zhoduje na názore, že staré noviny sa na okne rýchlejšie roztrúsia a namiesto toho, aby ste sa zbavili šmúh, vám tam zostanú ešte väčšie, alebo v ešte horšom prípade, sa na okno nalepia kúsky samotných novín.

Záver

Na záver, ako sa hovorí, oči sú oknom do duše. Aj práve okná by mali reprezentovať náš domov. Mali by sme dbať na ich čistotu a lesk, avšak netreba zabúdať aj na samotné vnútro domu. Pri zariaďovaní príbytku myslime na to, aby aj interiér istým spôsobom reprezentoval nás samých. Pokiaľ sa potrebujete inšpirovať, ako si zariadiť domov čo najkrajšie, pozrite si najnovšie trendy v bývaní.

Martina Balážová, PoctiveSEO.sk

Tags:
Top články z News.sk

Partneri

Hliníkové vchodové dvere Vás nikdy nesklamú

Široký výber kvalitných odpudzovačov za bezkonkurenčné ceny nájdete na odpudzovace.sk

Najlepšie domáce meteostanice

Detské komody skvele doplnia detskú izbu.

Potrebujete v domácnosti regulovať svetlo a mať dostatok súkromia? Skvelým riešením je tieniaca technika značky K-system!