Technológia výroby okien značne pokročila, pričom nové moderné okná napomáhajú tomu, aby boli naše domovy nielen esteticky atraktívnejšie, ale aj energeticky úspornejšie. Či už si zvolíte eurookná, plastové okná alebo drevohliníkový variant, treba si uvedomiť, že budú vystavené nemalej záťaži. Vietor, dážď, mráz či sneh, to všetko im dá poriadne zabrať. V nasledujúcich riadkoch si zhrnieme niekoľko drobností, ktoré je nutné pri kúpe okien zvážiť.

eurookná

Definitívna výmena

Pokiaľ sú Vaše okná neopraviteľné, prípadne došlo k vážnemu poškodeniu krídel alebo plášťa, mali by ste rozmýšľať nad ich kompletnou výmenou. Poškodené okno môže viesť k vážnym problémom súvisiacim s vodou, ktorá sa môže dostať do dutín steny. Váš interiér tak bude veľmi rýchlo vlhnúť a steny začnú plesnivieť. Stav okien skontrolujete aj ťuknutím na rám plochým skrutkovačom. Tak zistíte, ako mäkké drevo je. Ak sa dá skrutkovač ľahko zatlačiť do dreva, je to známka rozkladu. Prvým krokom pri kúpe nových okien je zváženie rozpočtu, dizajnu, ale aj ich funkčnosti. Výber okien je veľký záväzok, čo znamená, že nesprávny typ Vás môže vyjsť poriadne draho (a tým nemyslíme iba finančné prostriedky).

Výber materiálu

Najbežnejším materiálom pri výrobe okien je drevo, plast alebo hliník. Medzi moderné a obzvlášť obľúbené voľby patria v súčasnosti drevohliníkové eurookná. Ide o najnovší a najdokonalejší systém, ktorý sa vyvinul z klasických eurookien. Prepracovanejší je koncept životnosti, ale aj dizajnu. Prostredníctvom elegantnej, hliníkovej a odvetranej konštrukcie sa podarilo dosiahnuť vysokú odolnosť voči poveternostným vplyvom. Okrem toho, prírodná krása dreva pôsobí naozaj úžasne. K dispozícií je viacero farebných a tvarových variantov.

Výber skla

I tu máte hneď niekoľko možností. Dôležité je znova zvážiť, čo potrebujete k dosiahnutiu maximálneho komfortu. Podľa klimatických podmienok je napríklad nutné prehodnotiť, koľko komorové okná budete potrebovať. Pokiaľ Vám záleží na minimalizovaní tepelných strát, opäť musíte pristupovať k výberu zodpovednejšie. Nemenej dôležitá je aj zvuková izolácia, na čo si treba dávať pozor najmä v prípade, ak bývate v hlučnejšej štvrti. Lepšia izolácia zabráni aj zahmlievaniu okien a presakovaniu vlhkosti do interiéru.

Energetická úspora

Energeticky úsporné bývanie je dnes nielen moderné, ale stáva sa doslova nevyhnutnosťou. Nepodceňujte preto pri výbere okien parametre, ktoré vypovedajú o ich úspornej hodnote. Čím sú izolačné hodnoty vyššie, tým lepšie vlastnosti okno má. Zamerať sa môžete aj na U-faktor, ktorý vypovedá o non-solárnom tepelnom toku. V tomto prípade platí, čím je U-faktor nižší, tým energeticky úspornejšie okná sú.

Štýl okna

Výber štýlu okna je skôr individuálna záležitosť, no do úvahy treba brať aj to, v akom prostredí žijete, či ako si zakladáte na súkromí. Budú to špaletové okná, strešné, posuvné, s vetračkou či bez nej? Potrebujete skôr menšie eurookná alebo Vám vyhovujú typy od zeme pod strop? Mimoriadne obľúbené sú aj výklenky, ktoré dokážu interiér nádherne zväčšiť.

 

Keď konečne príde čas na nákup okien, skontrolujte hrúbku steny. Výrobcovia jej prispôsobia rám i celkovú konštrukciu. Najlepšie by bolo, keby si to prišli pomerať sami. Pri výbere okien Vám prajeme veľa šťastia!

 

Foto:  © [vladimirs] / Dollar Photo Club

 

 

 

 
Top články z News.sk

Partneri

Hliníkové vchodové dvere Vás nikdy nesklamú

Široký výber kvalitných odpudzovačov za bezkonkurenčné ceny nájdete na odpudzovace.sk

Najlepšie domáce meteostanice

Detské komody skvele doplnia detskú izbu.

Potrebujete v domácnosti regulovať svetlo a mať dostatok súkromia? Skvelým riešením je tieniaca technika značky K-system!