Aký význam majú PUR panely vo svete stavebníctva?

Polyuretánová pena je plastová hmota s uzavretou bunkovou štruktúrou. Používa sa ako priemyselne vyrábaný tepelnoizolačný materiál vo forme izolačných dosiek alebo tiež peny, ktorá sa môže pochváliť vynikajúcimi vlastnosťami. Síce má pena pomerne minimálnu hrúbku, poskytuje ideálne a bezkonkurenčné tepelnoizolačné vlastnosti s výnimočnou výhodou minimálnych požiadaviek na priestor, čo je pre projektantov výborná možnosť na aplikáciu radu kreatívnych riešení od pivnice až po strop domu.

Dlhodobá živnosť i mechanická pevnosť PUR peny

PUR pena je ideálnym materiálom, ktorý sa využíva najmä pri stavbe nízkoenergetických a pasívnych domov. Vykazuje extrémne nízky súčiniteľ tepelnej vodivosti a vďaka správne a kvalitne odvedenej montáži môžete usporiť finančné prostriedky vynaložené za náklady na vykurovanie. Výborná mechanická pevnosť a dlhodobá životnosť, akými disponuje dizajnová doska, spĺňa všetky požiadavky kladené na izolačné materiály používané vo svete stavebníctva.

PIR je tuhá pena, ktorá má z 95% uzavretú bunkovú štruktúru. PIR je v súčasnosti jedným z najefektívnejších tepelnoizolačných materiálov v stavebníctve, čo už rozhodne stojí za zváženie. Oproti PUR pene má PIR pena väčšiu tlakovú pevnosť a lepšiu protipožiarnu odolnosť. Ide však o veľmi podobné materiály, ktoré pre užívateľa poskytujú pomerne rovnaké účinky, a to predovšetkým výbornú tepelnú izoláciu.

Výroba PUR a PIR panelu

Výroba PIR panelov prebieha vo fabrikách na kontinuálnych linkách, a to za prísnych požiadaviek kladených na vnútornú klímu. Následne dochádza k vyrezávaniu dosiek do rôznych tvarov z veľkého objemu materiálu. Modelovacia PUR doska je najčastejšou voľbou konštruktérov či dizajnérov, a to pri výrobe prototypov, modelov či rekvizít. Dokonca si nájde svoje uplatnenia aj v 3D reklama.

 

 
Top články z News.sk

Partneri

Hliníkové vchodové dvere Vás nikdy nesklamú

Široký výber kvalitných odpudzovačov za bezkonkurenčné ceny nájdete na odpudzovace.sk

Najlepšie domáce meteostanice

Detské komody skvele doplnia detskú izbu.

Potrebujete v domácnosti regulovať svetlo a mať dostatok súkromia? Skvelým riešením je tieniaca technika značky K-system!