Podlaha v kuchyni je zaťažená zrejme najviac v celej domácnosti. V kuchyni sa zdržiavame pomerne dlho a počas celého dňa. Či už pri varení alebo samotnom stolovaní. Do kuchyne pravidelne zájde každý člen domácnosti – po pohár vody, uchmatnúť si niečo chutné z chladničky alebo len odniesť použité riady. A je samozrejmé, že tu hrozia aj nehody. Pády rôznych ostrých a ťažkých predmetov, vyliate a vysypané jedlo… Podlaha v kuchyni preto musí byť nielen estetická, ale najmä kvalitná. Ak teda stojíte pred rozhodnutím o Vašej kuchynskej podlahe, mali by ste poznať klady a zápory jednotlivých typov podláh práve pre túto časť domácnosti.
Keramické dlažby
Klasické keramické dlažby sú do kuchyne voľbou číslo jedna. A to hneď z viacerých dôvodov. Veľmi ľahko sa udržiavajú, oproti iným typom podlahovín sú odolné a spĺňajú tiež estetické nároky. Ak sa Vám na takúto dlažbu čosi vyleje, jednoducho ju otriete a hotovo. Opatrnosť je však potrebná pri páde predmetov. Ak na keramiku spadne ťažší predmet, môže sa poškodiť. Do kuchyne je teda vhodná kvalitná keramická dlažba s vyšším stupňom odolnosti. Mnohí ľudia si ju nezvolia preto, že na nich pôsobí chladne. V dnešnej dobe sú však dostupné mnohé odtiene a vzory a každý si teda môže zvoliť to práve pre seba. Chlad sa dá vyriešiť tiež koberčekom umiestneným napríklad pod jedálenským stolom.
Drevené podlahy
Sú veľmi kvalitné a v prípade poškodenia je možnosť ich renovácie. Jednoducho sa dajú prebrúsiť a prelakovať. Zároveň sú veľmi pekné a vyžarujú teplo. Vďaka svojej odolnosti a dlhej životnosti sú vhodné aj do namáhanejších priestorov, ako je kuchyňa.
Laminátové podlahy
Aj keď sú veľmi obľúbené a moderné, do kuchyne sa neodporúčajú. Pri častom namáčaní môže napriek kvalitnej povrchovej úprave podláh dochádzať k ich nadúvaniu a poškodeniu. V kuchyni teda použite radšej odolnejší materiál.
Linoleum
Ak sa Vám zdá, že obdobie linolea je dávno preč, mýlite sa. Moderné linoleá sa od tých starších líšia na nerozoznanie a niekedy ich od iných typov materiálov dokonca ani nerozoznáte. Výhodou je ich mimoriadne jednoduchá údržba a dlhá životnosť. Linoleum ani po rokoch nestráca svoju farbu. Hrubšie linoleá sú tiež veľmi teplé a príjemné. Dôležité je však linoleum dobre upevniť a popri stenách olištovať, aby pod ním nedochádzalo k usádzaniu nečistôt.
Platí, že podlahovina v kuchyni by mala byť pevná a odolná. Zároveň však nezabúdajte aj na protišmykový povrch, aby ste sa vyhli možným úrazom.
rh2010 + Kadmy / Dollar Photo Club