Businessman Working Dashboard Strategy Research Concept

Ešte predtým, ako sa rozhodnete založiť s.r.o., mali by ste si byť vedomí všetkých náležitostí s tým súvisiacimi. Jednou z nich je i registrácia k DPH.

Dôvody, prečo sa podnikateľ rozhodne požiadať o dobrovoľnú registráciu k DPH, sú rôzne.

Možno aj vy budete časom zvažovať, či sa stať dobrovoľným platcom dane alebo nie. Donútiť vás k tomu môže jedna z nasledujúcich príčin:

Ktoré sú tie najčastejšie?

  • Byť platcom DPH znamená aj zvýšenie konkurencieschopnosti, čo mohol byť jeden z najvýznamnejších argumentov pre založenie s.r.o.. To platí najmä v prípade, ak vám konkurujú dodávatelia, ktorí už platiteľmi dane sú. Tu totiž dochádza k relatívnej úspore nákladov. A je to tiež veľký rozdiel oproti iným formám podnikania. Inak by vám predsa postačovalo si založiť živnosť, však?
  • Môže byť za tým ajsnaha znížiť finančné prostriedky uložené v zásobách, respektíve v dlhodobom majetku, ak tieto sú obstarávané od dodávateľa, ktorý je platiteľom DPH.
  • Dôvodom, prečo sa stať dobrovoľným platcom DPH môže byť aj to, že väčšina vašich odberateľov je platiteľmi DPH. A aj od vás pri uzatvorení zmlúv o dodávaní tovaru alebo poskytovaní služieb vyžadujú, aby ste boli platiteľom DPH, keďže je pre nich takáto spolupráca výhodnejšia  (vďaka možnosti odpočítania DPH).

Zákon o dani z pridanej hodnoty

Daný zákon umožňuje podnikateľom podať žiadosť o dobrovoľnú registráciu pre daň z pridanej hodnoty (tzv. „dobrovoľnú registráciu pre daň z pridanej hodnoty“), avšak iba v prípade, ak nedosiahnu minimálny obrat stanovený zákonom o dani z pridanej hodnoty.

Minimálny obrat je hodnota vo výške 49 790 € za uplynulých dvanásť, po sebe nasledujúcich  mesiacov.

Zarátavajú sa sem všetky výnosy, teda príjmy bez dane z dodávaných tovarov či služieb na Slovensku, t.j. dodávky i služby, ktorých miestom dodania je Slovenská republika.

Nepočítajú sa tu tovary ani služby, ktorých dodanie, resp. poskytnutie je oslobodené od DPH.

Do ročného obratu sa rovnako nerátajú ani výnosy či príjmy z príležitostne predaného nehmotného majetku a hmotného majetku okrem zásob.

Nemusí to ísť až tak hladko…

Ak sa aj vy rozhodnete požiadať o dobrovoľnú registráciu k DPH, už vopred sa pripravte na možnosť, že to nie je celkom jednoduchá, ani vopred jasná záležitosť.

Ak chcete, aby bola vaša žiadosť vybavená kladne, dôkladne sa na celý proces žiadosti pripravte.

Práve z dôvodu rôznych špekulácií a daňových podvodov je na Slovensku pomerne prísny proces schvaľovania žiadostí o dobrovoľnú registráciu pre DPH.

Tak pevné nervy želáme.

 

FOTO: © Rawpixel.com / Dollar Photo Club

 
Top články z News.sk

Partneri

Hliníkové vchodové dvere Vás nikdy nesklamú

Široký výber kvalitných odpudzovačov za bezkonkurenčné ceny nájdete na odpudzovace.sk

Najlepšie domáce meteostanice

Detské komody skvele doplnia detskú izbu.

Potrebujete v domácnosti regulovať svetlo a mať dostatok súkromia? Skvelým riešením je tieniaca technika značky K-system!