Pojmy interiérový dizajnér a bytový dekoratér sú pojmy, ktoré sú často nepochopené a mylne sa považujú za rovnocenné. Mnoho ľudí tieto povolania hádže do jedného vreca, no pravda však je, že tieto profesie majú rozdielne základy, náplň práce či povinnosti.
Aj z tohto dôvodu sa väčšina ľudí bojí využívať ich služby a radšej si všetko urobia sami. To je síce šľachetná myšlienka, no výsledky nemusia byť až také kvalitné, ako keď to necháte na odborníkov a ich dlhoročné skúsenosti.
V nasledujúcom článku si teda vysvetlíme základné rozdiely medzi architektom, dizajnérom a dekoratérom.
Architekt
Táto profesia vyžaduje odborné vzdelanie a špeciálne školenia. Ako architekt musíte poznať stavebné materiály a konštrukcie. Pri vykonávaní tohto povolania je nevyhnutná znalosť matematiky ale aj histórie. Architektúra je vedecko – umelecká disciplína s niekoľko tisícok rokov dlhou tradíciou.
Štúdium nič nekončí
Okrem štátnej skúšky a dlhoročnej praxe, je výkon tohto povolania podmienený preukázaním odbornej spôsobilosti, o ktorej rozhoduje Komora slovenských architektov.
Čo vlastne robí architekt?
Architekt sa zaoberá riešením otázok a problémov od samotnej myšlienky až po realizáciu stavby. Hľadá ideálnu polohu, orientáciu a posudzuje ostatné aspekty celého projektu a osobitých potrieb konkrétneho klienta.
Ich hlavnou zodpovednosťou je navrhnúť a postaviť stavbu, ktorá spĺňa všetky normy a zároveň napĺňa očakávania klienta.
Interiérový dizajnér
Vyžadované vzdelanie je, pri výkone tejto profesie, totožné ako vzdelanie architekta. Na prácu je navyše potrebná znalosť farieb, materiálov ale aj schopnosť čítať stavebné nákresy a pracovať s rôznymi programami.
Čo robí interiérový dizajnér?
Interiérový dizajnér dokáže rozdeliť vnútorný priestor, dosiahnuť funkčnú dispozíciu a pomôže zrenovovať interiér.
Interiérový dizajnér často spolupracuje s architektami a dodávateľmi, aby pomohol dosiahnuť vzhľad, ktorý investor či klient preferuje.
Dekoratér
Na vykonávanie toho povolania nepotrebujete špeciálne vzdelanie, to však neznamená že služby dekoratéra nie sú profesionálne. Dekoratér sa nezúčastňuje plánovania konštrukcií či renovácii. Vstupuje až po ukončení konštrukčnej časti a sústreďuje sa na konečný vzhľad priestoru.
Typy na zmenu
Ak ste sa predsa len rozhodli podstúpiť miernu rekonštrukciu a nechcete platiť za služby profesionálov, s našimi typmi môžete zmeniť vzhľad interiéru či exteriéru:
1. Nové dvere – plastové vchodové dvere dodajú exteriéru nový „look“. Vchodové dvere plastové taktiež zvýšia hodnotu vašej nehnuteľnosti.
Vchodové dvere cena sa zvyčajne odvíja od mnohých faktorov, na trhu je však široká ponuka a tak si môže vybrať naozaj každý
2. Doplnky – nové doplnky a vzory rozjasnia priestor a dodajú mu eleganciu
3. Výrazný kus nábytku – aj jeden masívny kus nábytku môže zmeniť vzhľad interiéru na nepoznanie