Študenti si môžu ľubovoľne zvoliť miesto štúdia, to znie viac ako pozitívne. Podľa čoho sa však rozhodnúť a aké sú podmienky štúdia či práce v zahraničí?

Zahraničné vysoké školy

Podmienky štúdia mimo Slovenska sú nastavené jasne. Všetci občania Európskej únie môžu študovať v rámci Európskej únie kdekoľvek, kde si sami vyberú. Študenti z iných krajín EÚ nesmú byť diskriminovaní ani z hľadiska prístupu na predmety, vyberania poplatkov či dĺžky trvania štúdia v porovnaní so študentmi z danej krajiny.

Študenti z členských štátov EÚ majú právo získať povolenie na pobyt za predpokladu, že sú prijatí na jednu z vysokých škôl v zahraničí a sú na nich riadne zapísaní, majú zdravotné poistenie a sú schopní úradom preukázať, že majú dostatok peňazí na živobytie. Pod pojmom dostatok sa rozumie suma vyššia, ako je dolná hranica na národné sociálne zabezpečenie.

V prípade, že študent spĺňa všetky spomenuté požiadavky, národné orgány v hostiteľskej krajine nemôžu odmietnuť jeho pobyt a v krajine môže pobudnúť minimálne do skončenia štúdia.

Práca popri štúdiu v zahraničí

Nejeden mladý Slovák popri štúdiu mimo rodnej krajiny túži aj pracovať. Hlavné motívy sú zvyčajne dva – potreba privyrobiť si alebo snaha získať cenné pracovné skúsenosti, prípadne aj vytvoriť záverečnú prácu z praxe v zahraničnej firme. Nemenej zaváži aj chuť zlepšiť sa v cudzom jazyku.

Avšak prácu a štúdium v EÚ je možné zladiť iba s obmedzeniami, práca študentom totiž podľa všeobecne platných noriem nesmie brániť v získavaní vzdelania. Ak študent chce, prípadne je nútený si popri vysokej zarábať, európske krajiny zväčša povoľujú len polovičné úväzky. Každý, kto sa chystá študovať za hranicami a chce tam aj pracovať, by sa mal vo vlastnom záujme vopred informovať, ako a či budú môcť zarobiť toľko, koľko by si predstavovali. A či popri tom zvládnu aj náročné študijné tempo, tvorbu záverečných prác aj štátnice v cudzom jazyku.

 
Top články z News.sk

Partneri

Hliníkové vchodové dvere Vás nikdy nesklamú

Široký výber kvalitných odpudzovačov za bezkonkurenčné ceny nájdete na odpudzovace.sk

Najlepšie domáce meteostanice

Detské komody skvele doplnia detskú izbu.

Potrebujete v domácnosti regulovať svetlo a mať dostatok súkromia? Skvelým riešením je tieniaca technika značky K-system!