Študenti si môžu ľubovoľne zvoliť miesto štúdia, to znie viac ako pozitívne. Podľa čoho sa však rozhodnúť a aké sú podmienky štúdia či práce v zahraničí?
Zahraničné vysoké školy
Podmienky štúdia mimo Slovenska sú nastavené jasne. Všetci občania Európskej únie môžu študovať v rámci Európskej únie kdekoľvek, kde si sami vyberú. Študenti z iných krajín EÚ nesmú byť diskriminovaní ani z hľadiska prístupu na predmety, vyberania poplatkov či dĺžky trvania štúdia v porovnaní so študentmi z danej krajiny.
Študenti z členských štátov EÚ majú právo získať povolenie na pobyt za predpokladu, že sú prijatí na jednu z vysokých škôl v zahraničí a sú na nich riadne zapísaní, majú zdravotné poistenie a sú schopní úradom preukázať, že majú dostatok peňazí na živobytie. Pod pojmom dostatok sa rozumie suma vyššia, ako je dolná hranica na národné sociálne zabezpečenie.
V prípade, že študent spĺňa všetky spomenuté požiadavky, národné orgány v hostiteľskej krajine nemôžu odmietnuť jeho pobyt a v krajine môže pobudnúť minimálne do skončenia štúdia.
Práca popri štúdiu v zahraničí
Nejeden mladý Slovák popri štúdiu mimo rodnej krajiny túži aj pracovať. Hlavné motívy sú zvyčajne dva – potreba privyrobiť si alebo snaha získať cenné pracovné skúsenosti, prípadne aj vytvoriť záverečnú prácu z praxe v zahraničnej firme. Nemenej zaváži aj chuť zlepšiť sa v cudzom jazyku.
Avšak prácu a štúdium v EÚ je možné zladiť iba s obmedzeniami, práca študentom totiž podľa všeobecne platných noriem nesmie brániť v získavaní vzdelania. Ak študent chce, prípadne je nútený si popri vysokej zarábať, európske krajiny zväčša povoľujú len polovičné úväzky. Každý, kto sa chystá študovať za hranicami a chce tam aj pracovať, by sa mal vo vlastnom záujme vopred informovať, ako a či budú môcť zarobiť toľko, koľko by si predstavovali. A či popri tom zvládnu aj náročné študijné tempo, tvorbu záverečných prác aj štátnice v cudzom jazyku.